Denizli Ayna Haber Logo
MHK’DAN VARLA İLİGİLİ RADİKAL KARAR

MHK’DAN VARLA İLİGİLİ RADİKAL KARAR

Denizlispor’un da içinde yer aldığı Süper Lig’de, Merkez Hakem Kurulu (MHK) hakemerle birlikte gerçekleştirilen seminerde radikal kararlar aldıklarını açıkladı. Bu kapsamda ceza sahası içinde topa elle müdahalelerde hakem sahada inceleme yapmadan, direkt VAR'dan gelen bilgiyle golü iptal edeceği bilgisi verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından uygulamaya alınan 2019-20 Sezonu Hakem Gelişim Programları kapsamında seminer, toplantı ve çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Üst Klasman Hakem Seminerleri'nin ikincisinde Süper Lig'in ilk 2 haftasında yaşanan önemli pozisyonlar grup çalışmaları ve teknik seanslar yapılarak analiz edildi.

Disiplin uygulamaları (2. sarı kartlar ve sarı kart çizgisi), ceza sahası içindeki mücadeleler, elle oynamalar ve maç kontrolü konuları üzerine çalışmalar yapıldı. Bununla birlikte, bu sezon başında önemi vurgulanan, 'VAR sisteminde yüksek müdahale çizgisi' konusundaki çalışmalara devam edildi. Fikir birliği ve standartların sağlanması açısından yapılan değerlendirmede, sistemin sadece 'Açık ve Bariz Hata' olan pozisyonlarda devreye girmesi gerektiği vurgulandı.

BİLGİYİ DİREK VAR VERECEK

VAR incelemeleri konusunda zaman kayıplarını azaltmak için çalışmalar yapılırken, VAR sistem operatörleri ile toplantı yapıldı. Sezon başında değiştirilen oyun kurallarından, 'bilerek veya kazara elle oynama sonucu bir gol atılması' durumunda, golün iptal edilmesi gerektiği şeklindeki yorumun, VAR sisteminde getireceği uygulama yeniliği hakkında bilgi verildi. Bu bağlamda; atak yapan takımın oyuncularının elle gol atması veya atak başlangıç fazında bilerek veya bilmeyerek (kaza ile oynama dahil) elle oynaması ve pozisyonun golle sonuçlanması durumunda, pozisyon artık yoruma açık kabul edilmediğinden (ele temas olması ve bunun VAR tarafından tespit edilmesi) gol iptali kararı, hakemin OFR (sahada inceleme) yapmadan, direk VAR'dan gelen bilgiyle verilecek.

Paylaşım :