Denizli Ayna Haber Logo
ZARAR BÜYÜK DEDİ VALİ KARAHAN’I ZİYARET ETTİ

ZARAR BÜYÜK DEDİ VALİ KARAHAN’I ZİYARET ETTİ

Denizli'nin Çal, Bekilli, Baklan, Honaz, Güney ve Pamukkale ilçelerinin meydana gelen don ve dolu olayları büyük zarara yol açtı. Bölgede incelemelerde bulunan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “Çal, Baklan ve Bekilli ilçelerimizde ayçiçeği, mısır ve üzüm bağları büyük zarar görmüş durumda. Pamukkale’de ise kekik alanları tabi afetten büyük zarar gördü. Honaz ve Güney çiftçisi de bu doğal afetten oldukça yüksek miktarda etkilendi” ifadesini kullandı. 

 

TBMM GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIM

 

Afet bölgesini ziyaret eden CHP’li Sancar, 2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yardımlar Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin TBMM’ye bir kanun teklifi sunacağını söyledi. 

 

Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Coronavirüs süreciyle birlikte zaten zor günler yaşayan çiftçilerimize devletimizin bir an önce el atması gerekiyor. Bu zarar, yıllara sari olacak bir zarardır çünkü. Karşılanmadığı takdirde çiftçimizin sonraki yıllarını da bloke altına alacak mağduriyetler doğuracaktır. Denizli, tarımsal faaliyetler açısından önemli bir şehirdir. Binlerce dekar arazinin zarar görmesi ve bu zararın telafi edilememesi ülkemizdeki diğer vatandaşlarımızın da ucuz ve kaliteli tarımsal ürünlerden faydalanmaması sonucunu doğuracaktır. Çağrımız, bir an önce hasar tespit çalışmalarının başlatılarak zarar miktarının belirlenerek mağduriyetlerin giderilmesi ve kredi borçlarının ertelenmesidir”

 

VALİ KARAHAN’I ZİYARET ETTİ

 

Bölgede yaptığı incelemenin ardından Vali Hasan Karahan’ı ziyaret eden Sancar, gözlemlerini Karahan ile paylaştı. Ziyaretinin ardından açıklama yapan Sancar “Çal, Baklan ve Bekilli ilçelerimizde yaşanan dolu ve don fekaletinden sonra bölgede yaptığımız tespitler sonrası Denizli Valimiz Sayın Hasan Karahan’ı ziyaret ettik. Çiftçimizin mağduriyetini ilettik. Çiftçimizin kredi borçlarının ötelenmesi ve çiftçilerimize gelir desteği verilmesi konusundaki talebimizi ilettik. Sayın valimiz bu taleplerin bakanlığa iletileceğini ve çözüm için gereken çalışmanın yapılacağını tarafımıza beyan ettiler. Sayın valimize gösterdikleri ilgi ve alakaları için çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Paylaşım :