Denizli Ayna Haber Logo
“KÜRDİSTAN AŞKINI” SORDU

“KÜRDİSTAN AŞKINI” SORDU

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM’ye verdiği yazılı soru önergeleri ile iktidar partisi temsilcilerinden son dönemde sıkça duyulan sözde “ Kürdistan “ söylemini sordu .

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a ayrı ayrı yönelttiği yazılı soru önergeleri ile AK Parti İzmir Milletvekili ve İBB Adayı Binali Yıldırım’ın Diyarbakır gezisinde dile getirdiği sözde “ Kürdistan” sözleri ile ilgili geçmişten örnekler vererek ne gibi yaptırımlar uygulanacağını sordu. 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmalardan ilgili kısımları yazılı soru önergesinde kullanan Milletvekili Öztürk , “ Bu sözde ‘Kürdistan’  kelimesini Meclis çatısı altında kullanıldığı için ceza alanlar var , Binali Bey’e de ceza verilecek mi?” dedi.

“Sözde “Kürdistan” ifadesini kullanan CHP, İyi Parti ya da SP’li milletvekili olan belediye başkan adayı olsaydı kendilerine “terörist” yakıştırması yapılacak mıydı? Ya da Sayın Binali Yıldırım örneğinde olduğu gibi sessiz mi kalınacaktı?” ifadelerine kullanan Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a sorularını yöneltti.  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltilen sorular şu şekilde;

1- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yukarıdaki söylemleri de dikkate alınarak, çok hassas olduğu sözde “Kürdistan” söylemi konusunda, halen AK Parti Milletvekilliği devam eden Sayın Binali Yıldırım hakkında bir yaptırımda bulunacak mıdır?

2- Kürsü dokunulmazlığı kapsamına girmeyen sözde “Kürdistan” ifadesinin, belediye başkan adayı olan bir milletvekili tarafından kamuya açık bir toplantıda söylenmesi suç kapsamında sayılmamakta mıdır?

3- Terör örgütlerinin eylem ve söylem birliğine hizmet eden açıklamalar, “dokunulmazlık” ve “milletvekilliği sorumsuzluğu” kapsamında mıdır?

4- 31 Mart 2019 seçimleri öncesi “Beka” sorununu en önemli propaganda teması olarak kullanan AK Parti, İstanbul seçimlerinde bu söylemden neden vazgeçmiştir?

5- 23 Haziran 2019 İstanbul seçimlerinde, Partinizin Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın terör örgütünün telaffuzuyla “Pe Ke Ke” ve sözde “Kürdistan” ifadelerini kullanması ve konuşmasına Kürtçe başlaması yeni bir açılım hamlesi midir? Yoksa “beka” tehlikesi, Kürt kökenli seçmenlerden oy alamadığınız için ortadan mı kalkmıştır?

6- Sayın Binali Yıldırım’a, sözde “Kürdistan neresidir?” diye sorulmuş mudur? Türkiye’de sözde “Kürdistan” diye bir bölgenin olmadığı hatırlatılacak mıdır?

7- Sözde “Kürdistan” ifadesini kullanan CHP, İyi Parti ya da SP’li milletvekili olan belediye başkan adayı olsaydı  kendilerine “terörist” yakıştırması yapılacak mıydı? Ya da Sayın Binali Yıldırım örneğinde olduğu gibi sessiz mi kalınacaktı?

 

Öte yandan İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a yönelttiği sorular ise şu şekilde;

1- Halen milletvekilliği devam eden Sayın Binali Yıldırım’ın kullandığı sözde “Kürdistan” ifadesinin, TBMM tarafından Genel Kurul’dan çıkarma cezası verilen eylem kapsamında olması nedeniyle Başkanlığınız tarafından herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır?

2- Kürsü dokunulmazlığı kapsamına girmeyen sözde “Kürdistan” ifadesinin, belediye başkan adayı olan bir milletvekili tarafından kamuya açık bir toplantıda söylenmesi suç kapsamında sayılmamakta mıdır?

3- Sayın Binali Yıldırım, kürtçe selamlama ve sözde “Kürdistan” ifadesini kullandığı açıklamayı Meclis çatısı altında yapmış olsa, TBMM İçtüzüğüne göre kendisine nasıl bir ceza verilecektir?

4- Terör örgütlerinin eylem ve söylem birliğine hizmet eden açıklamalar, “dokunulmazlık” ve “milletvekilliği sorumsuzluğu” kapsamında mıdır?

5- Sözde “Kürdistan” ifadesini kullanan CHP, İyi Parti ya da SP’li milletvekili olan belediye başkan adayı olsaydı kendilerine “terörist” yakıştırması yapılarak, Meclis’te bir yaptırım uygulanacak mıydı? Ya da Sayın Binali Yıldırım örneğinde olduğu gibi sessiz mi kalınacaktı?

 

 

 

Paylaşım :