Denizli Ayna Haber Logo

"GÜVENLİ BİR GELECEK İÇİN MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ"

8 Ağustos günü yaşadığımız depremin ardından can kaybı olmaması ile avunurken birçok vatandaşımızı geceyi dışarıda geçirmek zorunda kaldı. Acıpayam'da yaşadığımız felaketin yaraları henüz sarılmamışken kimi vatandaşlar halen çadırda kalıyorken yaşadığımız bu deprem hepimizi tedirgin etti. Şehrimize geçmiş olsun dileklerimizi iletirken bu tür korkuların tekrar yaşanmamasının da güvenli evler, güvenli şehirler inşa etmekten geçtiğini hatırlatmak gerektiğini düşünüyoruz.

Gelişmiş ülkelerde depremler öncesinden merkezüssü ve şiddetiyle birlikte tahmin edilebiliyorken şehrimizde yaşanan depremin ardından büyüklüğüne dair iki farklı açıklama geldi. Rakamların değişkenlik göstermesi çeşitli tartışmalara yol açarken kurum ve kuruluşlara güvenin azalmasında istihdam politikalarında liyakatın yerine itaatkar olmanın geçmiş olmasının etkisi bulunduğunu düşünüyoruz. 

İşlenen suçun cezası olması gerekirken ülkemizde her suçun bir affı gündemde. İmar planlarında işlenen suçlar imar affıyla ödüllendirilirken her deprem anında halkımız ölümle burun buruna gelmenin korkusunu yaşıyor. Seçim döneminde Acıpayam'da gösterime sokulan şov programlarının reytingleri düşüşe geçince depremzede yurttaşlarımız düştüğü yere terkedildi. Evleri hasar gören yurttaşlar ne zaman evlerine kavuşabilecek sorusunu yetkililer gündeme alacak mı? İşte bu sorunun cevabı yetkililerin iki dudağı arasında değil hakları ve talepleri için mücadele edecek mağdur vatandaşların birliğindedir. 

Her depremde aynı korkuyu yaşamamak, bu korkuyla yaşamaya alışmamak için güvenli bir şehir ve imar planlaması için çalışmalar yürütelim. Yıkılan zarar gören evlerimizi geri kazanabilmek için sesimizi yükseltelim. Geçmiş olsun dileklerimizi tekrarlıyor güvenli bir geleceğin mücadeleden geçtiğini hatırlatıyoruz.

Paylaşım :