Denizli Ayna Haber Logo

“Abartılı istihdam rakamı ile yoksulluktan besleniyorlar”

Denizli'nin pandemi dışındaki en büyük gündemi son bir aydır Avdan'a yapılması planlanan termik santral. Santralin yapımına her görüşten insan olumsuz bakarken, Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Haklarından Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Avdan Termik Santrali’nin yapılması için insanlara istihdam sağlanacağını belirten ÇED raporunu ve istihdamın gerçek rakamlarını değerlendirdi.

3 bölümden oluşan özel röportajla Avdan Termik Santrali ile ilgili merak edilenleri anlatan Karaca'nın röportajının ikinci bölümünde “Termik santralin istihdam yaratacağı ve ucuz elektrik üreteceği söylemi doğru mu? Türkiye elektrik üretmek için termik santrale mahkum mu ve alternatif enerji kaynakları bakımından Türkiye'nin yapabilecekleri nelerdir?” konularını konuştuk.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca geçtiğimiz günlerde Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliğine bağlı Elektrik Mühendisleri Odası’nın geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir çalışmasından söz etti. Çalışmanın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de yayınladığı söyleyen Karaca Türkiye’nin hali hazırda kurulu santrallerin 95 bin MW’lık bir kapasitesi olduğunu söyledi. Enerjinin en yüksek tüketildiği Temmuz ayında Türkiye’de 38 bin 40 bin MW elektrik tüketildiğini söyleyen Karaca Avdan’da kurulmak istenen gibi enerji kaynaklarına ihtiyacı olmadığını söyledi.

Almanya’da Karadeniz bölgesi kadar güneş olduğunu belirten Karaca güneş enerjisinden kaynaklı santrallerin yarıdan fazla ihtiyacı karşıladığını söyledi. Gülizar biçer Karaca tüm dünyanın zararlarını kabul ettiği termik santrallerin kapatılmasının, salgınlarda bize katkı sağlayacağını, ozon tabakasına zarar verilmesinin önüne geçileceğini belirtti. Santralleri kapatırken, santral çalışanlarının mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyen Karaca sanayinin geliştirilmesi ile yine aynı istihdamların sağlanacağını vurguladı.

Avdan’daki ÇED raporunda 1500 kişiye istihdam sağlanacağının yazıldığını söyleyen Karaca istihdamın 350 kişinin işe alınacağını söyledi. 100-150 kişinin teknik kadro olacağını söyleyen Karaca termik santral kurulmadan arazinin kalkınması ile yine aynı istihdamın sağlanabileceğini söyledi.

RÖPORTAJIN TAMAMI VİDEODA

YARIN(SON RÖPORTAJ) : Ülkeye yapılan termik santrallerin bugüne kadar doğaya ve insan sağlığına verdiği zararlar düşünüldüğü zaman bundan sonrakileri engellemek için ne gibi girişimlerde bulunulabilir? Eylemsellik anlamında yapılabilecekler neler?

 

Paylaşım :