Denizli Ayna Haber Logo
VEGAN VE VEJETARYEN ARASINDAKİ FARKLAR

VEGAN VE VEJETARYEN ARASINDAKİ FARKLAR

Veganlık ve vejetaryenlik sürekli birbirine karıştırılan iki beslenme türüdür. Ortak yanları bulunsa da  vegan beslenme ve vejetaryen beslenme arasında çok büyük farklar bulunmaktadır.

 Vegan Beslenme Nedir?

 Vegan beslenme herhangi bir hayvansal gıda tüketmeden yapılan beslenme çeşididir. Vegan beslenen insanlar başta et, süt ve süt ürünleri, bal gibi besinleri tüketmezler. Vegan beslenen insanlar balık ürünlerini de tüketmeyi tercih etmezler. Bunun yanı sıra protein ihtiyacını karşılamak için hayvansal gıdalardan sadece yumurtayı yiyen veganlar da bulunmaktadır.

 Vejetaryen Beslenme Nedir?

 Vejetaryen beslenen insanlar sadece et ürünlerini tüketmezler. Bu besinler arasında balık, tavuk eti, kırmızı et, sucuk, salam, pastırma ve sosis gibi ürünler yer almaktadır. Vejetaryen beslenen insanlar yumurta, bal gibi hayvansal kaynaklı gıdaları tüketebilmektedir. Bazı vejetaryen beslenen insanlar sadece kırmızı et tüketmezler. Bu bireyler beyaz et yiyerek vejetaryen beslenirler.

 Vegan ve Vejetaryen Beslenme arasındaki Farklar Nelerdir?

Vegan beslenen insanlar hayvansal kaynaklı herhangi bir gıdayı tüketmekten kaçınırlar. Genel besin ihtiyaçlarını sebze ürünlerinden karşılayan veganlar kırmızı et, balık gibi et ürünlerini tüketmezler. Bunun yanı sıra vegan beslenmede hayvansal kaynaklı olan bal, süt, tereyağı gibi gıdalar da tüketilmez. Vejetaryen beslenmede ise bireyler sadece et ürünlerini tüketmekten kaçınırlar. Vejetaryen beslenen insanlar bal, süt gibi hayvansal kaynaklı gıdaları tüketebilirler.

Genel olarak bakıldığında iki beslenme türü arasındaki en büyük fark vegan beslenmede hayvansal kaynaklı herhangi bir gıdanın tüketilmemesidir. Vejetaryen beslenmede ise sadece et tüketimi yapılmaz.

Vegan ve Vejetaryen Beslenmede Protein Nasıl Alınır?

 İnsanlar protein ihtiyacının büyük bir kısmını hayvansal gıdalardan alır. Hayvansal gıdaların tüketilmediği vegan beslenmede protein alımı azlığı en büyük sorunlardan birisidir. Vegan beslenen insanlar protein ihtiyacını genelde kinoa, kuru fasulye, nohut gibi baklagillerden alır. Bu besinlerdeki yüksek protein oranı sayesinde vegan beslenen insanlar protein ihtiyacını karşılayabilir.

 Vejetaryen beslenmede ise et tüketimi olmadığından en büyük protein kaynağı süt, yumurta ve tereyağıdır. Vejetaryen beslenen insanlar baklagillerin yanında yumurta, süt gibi ürünleri de tüketebildiği için protein alımı konusunda vegan insanlara göre daha avantajlıdır. Ayrıca vejetaryen beslenen insanlar hayvansal yağlardan da protein ihtiyacını karşılayabilirler.

 

 

Paylaşım :