wdwe
Denizli Ayna Haber Logo
ARAŞTIRMA ÖNERGESİ REDDEDİLDİ, BAŞKAN ÖRKİ AÇIKLADI

ARAŞTIRMA ÖNERGESİ REDDEDİLDİ, BAŞKAN ÖRKİ AÇIKLADI

Bugün yapılan Pamukkale Belediyesi Meclis toplantısında CHP ve İYİ PARTİ grupları bir araştırma önergesi verdi. Seyir Tepesi olarak bilinen proje ile ilgili araştırma komisyonu kurulması yönünde CHP ve İYİ Parti gruplarının vermiş olduğu önerge AK Parti ve MHPli üyelerin oyları reddedildi. Başkan Örki, projenin 27 milyon TL tasarruf ile devam edeceğini söyledi.

HER YÖNÜ İLE ARAŞTIRILSIN

CHP ve İYİ Parti grupları verilen önerge ile tartışılan yatırımın tüm yönleri ile araştırılmasını istedi. İYİ Partili Uğur Çizmecioğlu konu ile ilgili “Çevreciler, mimarlar ve Pamukkale halkı bu konu ile ilgili olumlu bir görüş bildirmiyor. Denizli’yi dünyaya rezil eden bir doğa katliamı yapılmaktadır. Bu proje ile dünyada sadece bu bölgede yetişen bir bitki türü yok edilmektedir. Bu kadar borç yükü var iken böyle bir yükün altına girilmesi de ayrıca tartışılması gereken bir konudur. Pamukkale de yaşayan halkın aydınlatılması için mecliste önergenin gündeme alınarak, araştırılmasını talep ediyoruz” dedi. CHP ve İYİ Parti gruplarının vermiş olduğu önerge 16 kabul oya karşı 19 ret oyu ile reddedildi.

FİYAT FARKI İLE 147 MİLYONU BULACAKTI

Önergenin oylanmasının ardından Pamukkale Belediyesi Meclis Başkanı Avni Örki “Orman Ve Tarım Bakanlığı'ndan kiralanmış ve iyi niyetle başlanmış bir projedir. Bunun ile ilgili yerinde inceleme yaptık. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımızla teknik arkadaşlarımızdan bilgiler aldık. Alanda yüzde 72 fiziki tamamlama yapılmış durumda. Biz göreve geldikten sonra yeni bir alanın düzenlenmesi de söz konusu değil. Proje sonuca erdiği takdirde KDV ve fiyat farkı ile birlikte 147 milyon TL'yi bulacak. Ancak bizler yapılan çalışmalardan tasarruf edelim istedik. Peyzaj çalışmaları noktasında doğal örtüye hassasiyet gösterilmesini istedik. Mevcut projeden yapılan tasarruf ile 27 milyon TL tasarruf sağladık. Projenin bu hali ile noktalanıp noktalanamayacağı da dahil olmak üzere her görüşü araştırdık ve projenin tasarruf ile devam etmesi noktasında karar verdik” dedi.

27 MİLYON TASARRUF

Avni Örki, yapmış olduğu konuşmada toplam hak edişin yaklaşık 99 milyon olduğunu bu hak edişten 8 milyon civarı kesinti olduğunu ve güncel hak edişin 91 milyon olduğunu belirtti. Bu proje için yapılan ödemenin ise 32 milyon TL olduğunu belirten Örki, 21 milyon TL değerinde de çek verildiğini söyledi.

Başkan Avni Örki “Doğanın kendini toparlaması, istinat duvarları dahil her alanın yeşil doku ile buluşmasını istedik. Pamukkale’ye gelen turistleri Seyir Tepesi ile merkeze çekmek istiyoruz. Yapılmış olanın şehre en etkin şekilde sonuç vermesi için çalışacağız” dedi.

"ENDEMİK BİTKİ TARTIŞMASI YERSİZ"

Son günlerde gündeme gelen bölgedeki çalışmaların endemik bitki yapısına zarar verdiği iddiaları ile ilgili de konuşan Başkan Avni Örki "Bölge Tarım ve Orman Bakanlığı'na ait bir alan. Yine söz konusu endemik bitkinin tescil işlemleri de aynı bakanlık tarafından yapılmış. Bakanlığın böylesine hassas bir konuda endemik bitkinin zarar göreceği alana yapı ve peyzaj izni vermesi mümkün değildir. Bu tartışmanın tarafı biz olmadığımız gibi tartışmanın da yersiz olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Paylaşım :