Denizli Ayna Haber Logo
HADES'İN ÜÇ BAŞLI KÖPEĞİNİN ENGÜZELİ DENİZLİ’DE

HADES'İN ÜÇ BAŞLI KÖPEĞİNİN ENGÜZELİ DENİZLİ’DE

Yunan mitolojisinde Hades'in yönettiği ölülerin bulunduğu yeraltının kapısında bekçilik yapan üç başlı köpek olarak bilinen Kerberos’un Denizli’deki Hierapolis Antik Kenti’nde bulunun ve yerel halka göre o yıllarda kangal olarak betimlenen tasvir görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yunanca Çukur İblisi olarak bilinen Kerberos’un Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Hierapolis Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkarılan betimlemesi tarih meraklıları ve arkeologların ilgisini çekiyor.

Kerberos, yeraltı dünyasının girişini bekleyen 3 başlı, yılan kuyruklu bir köpektir. Yunan didaktik şiirinin babası Hesiodos'a göre isminin bile söylenmemesi gerekir. Yunan mitolojisinin en ölümcül canavarı olan yanardağ tanrısı Typhon ve Yunan mitolojisinde yer alan çoğu canavarın annesi Ekhidna'nın çocuğu olan Kerberos’a yaşadığı dönemde kendisine ‘8harfli’ denildiği rivayet ediliyor.

ÖLÜLERİN HÜKÜMDARININ EMRİNDE

Kerbeos’un doğrudan Yunan mitolojisinde ölülere hükmeden yeraltı tanrısı Hades'in emrinde olması bile korkulması ve uzak durulması için yeterli olduğu biliniyor. Kerberos ile ilgili en bilindik hikaye ise, Zeus’un kızının oğlu Herakles(Herkül)'le olan karşılaşmalarıdır.  Herakles işlediği suçların bedeli olarak 12 yıl boyunca Yunan mitolojisinin zalim kralı Eurystheus'in hizmetine verilmiştir. Bu suçlar arasında kendi çocuklarını öldürme bile var.

ATHENA YARDIMIYLA YER YÜZÜNE ÇIKARILDI

Eurystheus, Herakles'e yapılması imkansız işler verir ama Herakles bu görevlerin hepsini bir şekilde tamamlar. En zor görev ise Kerberos'un yer altı dünyasından çıkarılmasıdır. Herakles, yeraltı dünyasına iner ve Athena'nın yardımı ile Kerberos'u yeryüzüne getirir. Eurystheus, Kerberos'tan o kadar çok korkar ki bir pithosun (kiremit saklama kabı) içine saklanır.

YERYÜZÜNE ÇIKARILIRKEN BOYNUNA ZİNCİR TAKILDI

Eurystheus zaten son derece korkak bir adamdır daha önce de Erymanthos'u talan eden yaban domuzunu görünce de korkup bir pithos içine saklanmıştır. Herakles, Kerberos'u yeryüzüne çıkarırken boynuna zincir vurarak çıkarır ve aynı şekilde yeraltına indirir.

 

BİLİNEN EN GÜZEL KERBEROS HEYKELİ

Bu yüzden İlahi Komedya'nın Cehennem bölümünde Dante'nin Kerberos'u gördüğü anın betimlendiği resimlerde Kerberos'un boynu tahriş olmuş, kılsız şekilde betimlenir. Bilinen güzel Kerberos heykeli Hierapolis'te bulundu. Üzerinden yıllar geçse de hala sergiye çıkmayan bu muhteşem heykelin özelliği Kerberos'un Anadolu'ya özgü yapılmış olması. Yayınlanan fotoğrafların açısı kötü olsa da bakıldığı zaman bir Kangal görülüyor.

 

KANGAL OLARAK TASVİR EDİLMİŞ

Kerberos'un kafaları genellikle kurt olarak betimlenir ama Hierapolis örneğinde yerel bir köpek türünün kullanılmış olması görenleri kendine hayran bırakıyor.

Paylaşım :