Denizli Ayna Haber Logo
JEOTERMALE KARŞI AYAKLANDILAR

JEOTERMALE KARŞI AYAKLANDILAR

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde bir gurup vatandaş, mahallelerine kurulan Jeotermal Enerji Santrali’ni (JES) istemediklerini belirterek tepki gösterdi. Konuyu yargıya da taşıyan vatandaşlar, santralin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan açıldığını ve gerekli incelemelerin yapılmasını istedi.

Denizlili bir firma, Sarayköy ilçesi Demirci Deresi olarak adlandırılan mevkiiye Jeotermal Enerji Santrali (JES) kurmak için bakanlıklardan izin alıp bölgeye santralı kurdu. Mahalle sakinleri ise, santralin bölgeye zarar vereceğini belirterek, santrale tepki gösterdi. Santralin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan ve bölge sakinlerinin görüşleri sorulmadan yapıldığını ileri süren vatandaşlar, konuyu yargıya taşıdı. Vatandaşlar, ÇED raporu olmadan ve gerekli incelemeler yapılmadan izin verildiği gerekçesiyle santralin işleminin durdurulması yönünde yürütmenin durdurulması davası açtı. Açılan dava sonucunda mahkeme heyeti, keşif ve araştırma için bugün gün verdi ve bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

“ÜRÜNLERİMİZİ PAZARDA SATAMIYORUZ, HAKKIMIZI YEDİRMEYİZ”

Geçimini çiftçilik yaparak geçiren ve ürettiği ürünleri suyunun kirli olduğu gerekçesiyle pazarda satamadığını ileri süren bir vatandaş, haklarını yedirmeyeceklerini söyledi. Santralin oluşturduğu kirliliği kabul etmeyeceklerini aktaran başka bir ise, “İnsanların sağlığı için elimizden geleni yaparız ancak burada böyle bir termalin bulunmasını kesinlikle istemiyoruz. Bizim ürünlerimiz gittiğimiz pazarlarda kirli suyla yetiştirildiği gerekçesiyle satılmıyor” diye konuştu.

TÜRK BAYRAĞINA SAYGISIZLIK

Öte yandan santralin bulunduğu alanda, Türk bayrağının çamurlar içinde ve parçalanış şekilde bulunması tepkilere neden oldu.

 

Paylaşım :