Denizli Ayna Haber Logo
YEŞİLYUVALI ÜRETİCİLER MECLİS GÜNDEMİNDE

YEŞİLYUVALI ÜRETİCİLER MECLİS GÜNDEMİNDE

Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM Başkanlığı’na yeni bir Meclis Araştırması açılması için talepte bulundu. Acıpayam ilçesi Yeşilyuva Mahallesi geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarının araştırılarak gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir araştırma önergesi sundu.

Öztürk sunduğu önergede Denizli’nin Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi tarım dışı sektörde tarihsel süreç içerisinde devam eden bir üretim uzmanlığına da sahip olduğunu ve bu durum Yeşilyuva'nın önemli bir avantajını oluşturduğunu belirterek kırsal alanda ikamet eden Yeşilyuva halkının hem ayakkabı üretimi ile kendine önemli bir geçim kaynağı sağlamakta olduğunu hem de en azından kendi ihtiyacını karşılayacak kadar tarım ve hayvancılığı yapabildiklerinden bahsetti.

AYAKKABI ÜRETİCİLİĞİNDE EĞİTİM EKSİĞİ VAR

Yeşilyuva'daki atadan evlada geçerek artık geleneksel hale gelen ayakkabı üretiminin bu zamana kadarki devamlılığı bölgedeki kültürel sermaye ve sosyal sermaye ile yakından ilgili olduğunu vurgulayan Öztürk “Ancak Yeşilyuva”daki ayakkabı üretiminin geleceğe aktarılmasında ve daha etkin ve verimli şekilde devam ettirilmesinde bazı problemler görülmektedir. Bunlardan birisi eğitimin yetersizliğidir. Bu bağlamda liselerde ve üniversitede ayakkabı tasarımı, üretimi ve pazarlanmasını uzmanlık oluşturacak şekilde ele alan bölümlerin olması önemli görülmektedir. Yöre halkının talebi de bu yöndedir” cümlelerine yer verdi.

 

GÜNLÜK 10-20 BİN ÇİFT AYAKKABI ÜRETİLİYOR

Günlük ortalama ayakkabı üretiminin 10 ila 20 bin çift arası olduğu tahmin edilen irili ufaklı 200 kadar imalathane ve atölyenin bulunduğu Yeşilyuva özelinde geleneksel üretim merkezlerinin ülke çapında yaşanılan ekonomik krizi en az zararla atlatmaları ve kepenk kapatmadan geleneksel el işçiliği ayakkabı üretiminin devamı gerektiğine yer vere Öztürk, son zamanlarda iflaslarla gündeme gelen milli ayakkabı imalat sektörünün sorunları araştırılmasını istedi.

İstenilen araştırmanın yapılabilmesi için öncelikle mevcut imalathanelerin ve atölyelerin sorunlarının tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin araştırılmasının elzem olduğunu söyleyen Denizli Milletvekili, Yeşilyuva Mahallesi’nde geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarının araştırılarak gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Meclis Araştırması açılmasını  talep etti.

Paylaşım :