Denizli Ayna Haber Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 1 Temmuzda Yürürlüğe Giriyor!

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 1 Temmuzda Yürürlüğe Giriyor!

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 30 Haziran 2012 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak kademeli olarak yürürlüğe girecek.

Kanunun 38. maddesinde “kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yürürlük tarihi bugüne kadar ertelendi. Son yapılan ertelemeyle söz konusu işyerlerinde 01/07/2020 tarihinde kanun tüm maddeleriyle yürürlüğe girecek. 

Kanuna ilişkin açıklama yapan Erdem OSGB Sahibi Dr. Ümit Nurhan iş yeri olarak çözüm ortaklığı sunduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Bu kapsamdaki İşletmelerin ve kamu kurumlarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden ihtiyaç duyulan İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personellerinin sağlanması, işe giriş tetkiklerinin yapıldığı polikliniği ve mobil sağlık tarama aracı ile ERDEM Ortak Sağlık Güvenlik Birimi çözüm ortağı olarak hizmet vermekteyiz.”

Böylece gerek sanayicilerin, tarımsal ve hayvancılık alanındaki yatırımcıların gerekse de küçük ölçekli ticari faaliyette bulunan girişimcilerin verilen hizmetler sayesinde birçok hukuki, ekonomik ve sosyal yükümlülüklerini hafiflettiklerini kaydetti. 

Nurhan, Erdem OSGB olarak, Çalışma yaşamında işverenlere ve çalışanlarına güvenli, sağlıklı, mutlu bir ortam yaratmaya çalışırken, gençlerin ve çocukların güvenlik kültürünün oluşması için de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Dünyada yaşanan Covid-19 salgını ile ilgili de konuşan Nurhan: “İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, iş ve işyeri hijyeni, teknik korunma, bertaraf, ikame yöntemleri, tecrit, havalandırma, işyeri hekiminin kronik hasta olan ve özel politika gerektiren çalışan takibi, eğitimleri ile yapılan çalışmalar işin ayrılmaz bir parçası olduğu görülmüştür. Bu çalışmalar pandemi (dünya çapında salgın) ile mücadelede başat rol üstlenmiştir” dedi.

“GEREKEN DESTEK TARAFIMIZCA SAĞLANACAK”
Desteğe hazır olduklarını ifade eden Nurhan şöyle devam etti: “Yaşadığımız dünyada en önemli konunun insan hayatı olduğu gerçeği ön plandadır ve gerekli önlemlerin her alanda alınması sağlanmalıdır. Daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatı sağlıklı toplumu beraberinde getirecektir. İş kazaları ve meslek hastalıkları ile etkin bir mücadele için OSGB’miz gerekli alt yapısı, profesyonel kadrosu ve hukukçularımızla işverenlerimizin desteğine hazırdır. İşverenlerimize sağlanan İSG teşviklerinden yararlanması için de gereken destekler tarafımızca sağlanacaktır.”

Paylaşım :