Denizli Ayna Haber Logo
DENİZLİ’DE TARIM İŞÇİLERİ NE KADAR KAZANIYOR?

DENİZLİ’DE TARIM İŞÇİLERİ NE KADAR KAZANIYOR?

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı verilerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan YÜCEDAĞ tarafından verilen bilgiye göre Denizli’de mevsimlik işçilerin günlük ücretleri arttı.

Denizli’de mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 16,9 artarak 77 TL’ye yükseldi. Türkiye genelinde ise mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 17,9 artış göstererek 79 TL oldu. Denizli ili mevsimlik kadın işçilere ödenen günlük ücretlerde Türkiye değerinin altında yer aldı.

Denizli’de mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18,0 artarak 103 TL’ye yükseldi. Türkiye genelinde ise mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri yüzde 14,9 artış göstererek 94 TL oldu. Denizli mevsimlik erkek işçilere ödenen günlük ücretlerde Türkiye değerinin üstünde yer aldı.

2019 yılında Denizli’de sürekli erkek tarım işçilerine ödenen aylık ücret, erkek işçiler için 2 288 TL olarak gerçekleşti. Türkiye’de sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için 2 041 TL ve erkek işçiler için ise 2 486 TL olarak gerçekleşti.

Denizli’de sürekli erkek işçilere ödenen aylık ücretlerde Türkiye değerinin altında yer aldı.

Paylaşım :