Denizli Ayna Haber Logo
SİYARAYA BÜYÜK ZAM

SİYARAYA BÜYÜK ZAM

Sigara fiyatları yüzde 20’nin üzerinde arttı. Artışın tüketici enflasyonunda 1 puan civarında yükseltici etkisi olması bekleniyor.

3 Ağustos 2019 tarih itibariyle geçerli olacağı belirtilen zam British American Tobacco tarafından açıklandı. En pahalı sigara 18 lira olurken en ucuz sigara 14 liradan satışa sunulacak. 
Bugün Türkiye’de sigara satan büyük gruplardan bir tanesi sigara fiyatlarına 3 TL zam yaptı. 15 TL’ye satılan bir sigara 18 TL’ye çıkmış oldu. Tütün ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yılbaşında yayınlanan bir kararname le 4 puan artırılıp, asgari maktu vergi miktarı se sıfırlanmıştı. Kararname le yılbaşında sigara ve tütün ürünlerinde daha önce yüzde 63 olan vergi oranı yüzde 67’ye yükseltildi. Öte yandan 28 kuruş olan asgari maktu vergi tutarı sıfırlanırken, 42 kuruş olan maktu vergi tutarında değişiklik yapılmamıştı. Böylece sigaranın düşük bir fiyatla satılmasının engellemesine yönelik olarak getirilen asgari maktu vergi oranı bu yılbaşında sıfırlanmış oldu. Sepette ağırlığı 4.23 TÜİK verilerine göre tütün ürünler ve sigara, enflasyon sepetinde ağırlığı yüzde 4.23 olan alkollü içecekler ve tütün setinde yer bulunuyor. Bu kalemdeki ağırlığın büyük bölümü sigaraya ait. TÜİK verilerine göre ortalama sigara fiyatı se 11.2 TL. Bu verilere göre sigara fiyatlarındaki değişimin enflasyona etkisi Ocak ayında beklenene yakın 0.8- 1 puan olacak. Net etkiyi tüm sigaralara zam yapılıp yapmayacağı da şekillendirecek.
Kaynak: denizlipost.com

Paylaşım :