Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Yazır Camii

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Yazır Camii

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir.” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın altıncı durağı ise, Acıpayam’da bulunan Yazır Camii.

Her geçen gün Denizli’nin tarihi ile ilgili bilgiler güncellenmekte. Bulunan kalıntılar, tarihi bulgular Denizli’nin sanıldığından daha eski yerleşim yerlerinden biri olabileceğini ispatlar nitelikte. Ayna Haber olarak, Denizli’de tarihi değer Acıpayam’ın Yazır Camii’ni işledik.

Acıpayam da ilk yerleşim tarihinin M. Ö. 2000’li yıllara kadar gittiği kesindir. Diokayseria’nın tarihinin daha da eski olduğunu biliniyor.  Eldeki kaynaklara göre Acıpayam ve çevresi ilk olarak Afşin Bey tarafından fethedilmiştir. Bu tarihten sonra Denizli ve Yöresi Bizanslılar ve Selçuklular arasında sürekli el değiştirmiş.

Yazır Camii

“Giriş açıklığı üzerindeki kitabesine göre “Hacı Ömer Ağa” adlı bir zat tarafından 1802-3 yılında inşa ettirilmiş. Derinlemesine dikdörtgen olan cami, altısı bağımsız on adet ahşap destek ile mihraba dik üç sahına ayrılmış. Harim duvarları ve tavanında yer alan süslemeleriyle döneminin en gözde örneklerinden biridir.

Duvarlarda yer alan resimlerde minyatür üslubu ağırlığını hissettirmekte. Resimlerin panolar halinde duvar yüzeylerine çizilişlerinde gösterişten kaçınıldığı gözlenmekte. Bu resimlerde özellikle cami, natürmort, bitki ve ağaç motiflerine yer verilmiş. Ayrıca caminin tavanı da çıtalarla küçük karelere ayrılmış ve bu kareler, belirli aralıklarla serpiştirilmiş bitki motifleriyle süslenmiş.

kaynakça: Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir

 

 

Paylaşım :