Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Tripolis Antik Kenti

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Tripolis Antik Kenti

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 19. durağı ise, Tripolis Antik Kenti oldu.

“Yıllarca karayolu antik kentin üzerinden geçmiş. Kazılar başlayınca muhteşem eserler ortaya çıktı.

Tripolis ad Maeandrum,

Denizli Buldan ilçesi Yenicekent Mahallesi’nde yer alır. Lidya kentleri içinde yer almaktadır. Kent kimi kaynaklarca Frigya, kimilerinde ise Karya sınırları içerisinde gösterilmiştir. Bilinen ise, konumunun verdiği avantaj sayesinde Tripolis'in Lidya - Frigya - Karya üçgeninde gerçekleştirdiği ticaret sonucu bölgenin zengin kentlerinden biri haline geldiğidir. Tripolis’in diğer antik kentlerden farklı olarak, şehrin heyelanlar nedeniyle toprak altında kalmasıdır. Bu nedenle şehir genel olarak sağlam kalmış. Kazılar sonuçlandığında çok az yapılandırma yapılarak eski görünümüne kavuşacak. Günümüzde dek ulaşan yapıların çoğunluğu Roma dönemine ait ve MS 1-3 yy. tarihlerine dayanmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, çim, dağ, açık hava ve doğa

 

Agora, 150 metrelik alana yayılan zengin Romalı ailenin oturduğu mozaikli evin bir kısmı, 400 metrelik kapalı alana sahip tahıl ambarları, monoblok traverten taşlarla oluşturulan zeminlerinin altında kanalizasyon sistemleri yer alan caddelerin her iki kenarında üstü kapalı sütunlu galeriler, sütunlu cadde ve kilise gün yüzüne çıkarılmıştır.

Ticari faaliyetlerin boyutları ile paralellik gösteren nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda şehir kapıları, caddeler, hamamlar, stadyum, tiyatro ve bouleuterion gibi kamu binaları, kentin diğer önemli yapılarını oluşturur. Kent sadece, paganizmin hâkim olduğu Roma Döneminde değil Hıristiyanlık tarihi açısından da önemli veriler sunar. 3 dönem piskoposluk listesinde yer almış. Bununla birlikte yapılan yüzey araştırmalarında beş kilise tespit edilmiştir.
Roma mozaikli ev ile ilgili biraz detaylı bilgi vermek istiyorum. Bin 500 yıl önce zengin ailelerin oturduğu ve odalarının tabanları mozaik kaplı evlerdir. Duvarlarında yine freskler mevcuttur. Kentin ana yapısının dışında bulunan mozaikli ev, 8 odadan oluşmaktadır. Taban döşemeleri tamamen renkli taşlarla döşenmiş durumdadır. Bu evin kentin zengin ailelerinden birisine ait olduğunu düşünülüyor.”

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: ayakta duran insanlar, gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Fotoğraf açıklaması yok.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, dağ, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Fotoğraf açıklaması yok.

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: iç mekan

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Görüntünün olası içeriği: açık hava

 

Paylaşım :