Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Teslim Abdal Sultan Türbesi

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Teslim Abdal Sultan Türbesi

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir.” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın on ikinci durağı ise, Cankurtaran’da bulunan Teslim Abdal Türbesi oldu.

Denizli’nin tarihi ile ilgili bilgiler güncellenmekte. Bulunan kalıntılar, tarihi bulgular Denizli’nin sanıldığından daha eski yerleşim yerlerinden biri olabileceğini ispatlar nitelikte. Ayna Haber olarak, Denizli’de tarihi değer olan ve Cankurtaran’da bulunan Teslim Abdal Türbesi’ni işledik.

HONAZ’IN TARİHİ

Honaz'da idari bakımdan köklü değişiklik 20. yy. başlarında gerçekleştirilmiş. 1914 yılında belediyenin kurulmasıyla resmi hizmetler de artmaya başlamıştır. 1987 yılına kadar Denizli İline bağlı bir nahiye olan Honaz, 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı kanunla ilçe statüsüne kavuşmuş. Nüfusu ise 32.232’dir.

TESLİM ABDAL SULTAN TÜRBESİ

Teslim Abdal Sultan Türbesi’ne gitmek için Cankurtaran yokuşundan çıktıktan sonra ilk sağdan girin ve yola devam ederek ilk dört yol kavşağındaki sol taraftaki toprak yola girin. Yaklaşık 50 metre gittikten sonra türbenin kubbesini görebilirsiniz. Türbenin bahçesinde yıllanmış ceviz ve kavak ağaçları karşılar sizleri.

Teslim Abdal Sultan; Hacı Bektaş-i Veli hazretlerinin 360 halifesinden birisidir. Horasan’dan Denizli’ye kadar geldiği bilinmektedir. İstanbul, Ankara, Çorum, Tekirdağ ve Denizli dahil olmak üzere, 5 ilde Teslim Abdal Türbesi var. Belki isim benzerliğinden ya da yaşadığı dönemde erenlik mertebesine eriştiği için paylaşılamamış ve bu saydığımız tüm illerde adına yapılmış bir türbesi bulunmaktadır.

Teslim Abdal Sultan hakkında yapılan araştırmalarda, 4.Murat döneminde isminin geçtiğini biliyoruz. Yeniçeri ocağında “Ağa” ya da “Baba” olarak adlandırılıyormuş. Yeniçeri ocağına verdiği hizmetler sayesinde adına bir mehter marşı yazılmış.

Kaynakça: Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir.

 

Paylaşım :