Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Servergazi Türbesi

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Servergazi Türbesi

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 34. durağı ise, Servergazi Türbesi oldu.

Servergazi Türbesi

Servergazi, Denizli'nin gönül erenlerinden en çok bilineni, saygı duyulanı ve ziyaret edileni desek yanlış olmaz. Denizli halkı büyük saygı duyuyor. Türbe sürekli ziyaretçilerle dolu. Zaman zaman hayır yemekleri yapılıyor ve adaklar kesiliyor.

Servergazi Türbesi

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde bulunan Servergazi Türbesi, kolay bir ulaşım yoluna sahip. Yeşilköy yakınlarında yer alır. 1210 yılında Denizli'nin fethedildiği zamanlarda şehit olan Selçuklu komutanı Servergazi için inşa ettirildiği bilinir.

Türbenin mimarisi günümüzde orijinal yapısını korumaktadır. Doğum tarihi belli olmamakla beraber 12. yy'ın sonu 13. yy'ın başlarında yaşamıştır. Selçuklu Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev tarafından Denizli havalisinin 4. fethi sonrasında Mehmet Gazi Hazretleri ile birlikte Servergazi Hazretleri de ayrı ayrı tümen komutanı olarak görevlendirilmiştir.

Bu iki komutan emirlerindeki birer tümenle, o zamanki adıyla Laodikya üzerine sevk edilmiştir.

Bizans kuvvetleriyle önce Honaz (Colossea) civarında, şimdiki Honaz harabelerinin yakınında çarpışmıştır. İlk çarpışmada galip gelmişler, geriye çekilen Bizans ordusunu izlemişler ve şimdiki Denizli'nin Deretekke (Sarayköy Caddesi) semtindeki geniş alanda yeniden harbe tutuşmuşlardır.

O sırada Mehmet Gazi Hazretleri şehit olmuş, askerleri Servergazi'nin emrine geçmiştir. İki ateş arasında kalan Bizans ordusu yenilip yok edilmiştir. Servergazi Hazretleri, sağ kalan bir düşman askerinin attığı okla şehit düşmüştür. (MS 1210) Servergazi, vasiyeti gereği şehit olmasından sonra şimdiki türbesinin bulunduğu yere defnedilmiştir.

Selçuklu tümen komutanı olan Servergazi'nin vatanını seven, milletini seven, cesur, yiğit ve kahraman olduğu bilinmektedir.

Servergazi Mahallesi’nde yamaca yakın bir mevkide bulunan türbenin, çevresi oldukça büyük, çınar ve meşe ağaçları ile çevrelenmiştir. Türbe binası 1992 yılında yapılmıştır. Doğal güzelliği olan bu yer aynı zamanda, mesire yeri olarak da kullanılmaktadır.

Türbe çevresinde asırlık anıt ağaçlar da var. Türbenin manevi atmosferi yanında anıt ağaçlar ve çevre özellikleri bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Denizli'ye gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi tavsiye edilir.

 

Paylaşım :