Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Müftüler Evi Müzesi

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Müftüler Evi Müzesi

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 32. durağı ise, Hüdai Oral Evi oldu.

Hüdai Oral Evi

Denizli muhteşem bir tarihe sahiptir serisinde bugün Hüdai Oral evi var. 38. Paylaşım.

Böyle güzel evleri var Denizli'nin. Maalesef yıkılmak üzere olduğunu 21. Ocakta paylaşmıştım

Ertesi cumartesi ayin 27' sinde yandı. Denizli bu güzel yapıyı kent belleğine kazandıramadı. Sahipleri kıymetini bilemedi. Denizli bilemedi. Simdi ne kadar üzülsek boş yanan yapı geri gelmeyecek.

Hüdai Oral evinin biraz tarihine bakalım.

1930’lu yıllarda İzmir’den gelen Levanten ustalar tarafından inşa edildiği bilinen HÜDAİ ORAL evi, Denizli’nin en güzel sivil mimari örneklerinden biri. Dönemin tüm yapı zarafetini üstünde taşıyan iki katlı cumbalı ve üzerinde kulesi olan evin hem mimari, hem de tarihi bir değeri var. .

İstiklal Madalyası sahibi ve eski milletvekili Mehmet Hulusi Bey ile oğlu hukukçu ve eski bakan Hüdai Oral Bey'in Denizli'deki evi. İsmet İnönü burada kalmış. Celal Bayar Denizli'ye geldiğinde bu evde kalırmış... Bu ev yakın zamanda yandı.' Şuan öylece kaderine terk edilmiş durumda.

Elde avuçta kalan bir kaç örnekten biri olması nedeniyle Denizli’de yaşayan ve önünden geçen herkesi ilgilendiriyor. Ancak bugüne kadar üzerinde çok konuşulsa da, yazılıp çizilse de kaderine terkedilmekten kurtulamadı. İlimiz yerel basınında sayısız haberi yapıldı. İlimizin önemli kültür adamlarından Mimar Süleyman Boz bu konuyu sürekli yazıp çizerek gündeme taşıdı. Son olarak Ressam Yaşar Çallı’nın isyanıyla gündeme geldi ama yanmaktan kurtulamadı.

Şu an son durum nedir ben de bilmiyorum. Kamulaştırma oldu mu, bina yeniden yapılacak mı bilen varsa yorumlara yazabilir.

 

Paylaşım :

YORUMLAR