Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Müftüler Evi Müzesi

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Müftüler Evi Müzesi

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 30. durağı ise, Müftüler Evi Müzesi oldu.

Müftüler Evi müzesi 
Kızılcabölük tekstil ve kültür müzesi yanında Müftüler Evi olarak bilinen ikinci bir müzeye daha sahip. Antik hieron, Hanönü camii,Tekstil müzesi ve Müftüler evi gezginleri Kızılcabölük'e davet ediyor. Kızılcabölükte yeralan tekstil mağazalarında saygılı ve misafirperver esnaftan alışveriş bir başka keyifli. Üstelik Bu kadarda değil. Kızılcabölük meydanda iki tane kebapçı var. Denizli'ye has kebabı özellikle tatmanızı öneririm. Müzede 3 müftümüzün hayatı anlatılıyor. Müftülerimiz Mehmet Fevzi Köseoğlu, Mehmet Tahir Cennetoğlu ve Mehmet Abdülkadir Uslu. Ruhları şad olsun.
Gelelim Müftüler müze evine;
Açık sofalı plan tipindeki konut taş temel, kerpiç bina olarak inşa edilmiştir. Çatısı düz dam örtülü olup, üzeri sonradan kiremitle kaplı kırma çatı ile kapatılmıştır. Zemin katında kiler ve mutfak olarak kullanılan iki odası bulunmaktadır. Üst kata taş merdiven ile çıkılmaktadır. Sofanın tabanı ahşap ve cephesi ahşap kafes ile kapatılmıştır. Sofanın doğu cephesinde ocak nişi bulunmakta ve kuzey kısmında iki oda bulunmaktadır. Odalarda ahşap dolap ve gusülhane bulunmaktadır. Tavanlar ahşaptır.
Kültürümüzü, eski köy evlerimizi yansıtan Müftüler evini gezmek sizi dedeleriniz ile geçirdiğiniz zamanlara veya çocukluk anılarınıza götürecek.
Denizliye gelen gezginlere mutlaka Kızılcabölük'e uğramalarını tavsiye ederim.

Fotoğraf açıklaması yok.

Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı 'KÖSEOĞLU MEHMET FEVZİ EFENDİ MEHMET FEVZİ KÖSEOĞLU (D.1886 0.1961 )'

Fotoğraf açıklaması yok.

Fotoğraf açıklaması yok.

 

Fotoğraf açıklaması yok.

Fotoğraf açıklaması yok.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Fotoğraf açıklaması yok.

Paylaşım :