Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Kızılcabölük Tekstil Müzesi

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Kızılcabölük Tekstil Müzesi

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir.” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın sekizinci durağı ise, Kızılcabölük’te bulunan Hanife ve Ahmet Paralı Yöresel El Sanatları Tekstil Müzesi oldu.

         Denizli’nin tarihi ile ilgili bilgiler güncellenmekte. Bulunan kalıntılar, tarihi bulgular Denizli’nin sanıldığından daha eski yerleşim yerlerinden biri olabileceğini ispatlar nitelikte. Ayna Haber olarak, Denizli’de tarihi değer olan ve Kızılcabölük’te bulunan Hanife ve Ahmet Paralı Yöresel El Sanatları Tekstil Müzesi’ni işledik.

KIZILCABÖLÜK'ÜN TARİHİ

Kızılcabölük, Aydın- Karacasu- Muğla yol güzergahında 1912 yılında kasaba olmuş, yaklaşık 6.000 nüfuslu bu şirin kasaba köklü bir tarihe sahip.

Atalarımız, Kayı kolunun Üçok boyundan. Orta Asya’dan göç etmişler. Beyin üç oğlundan biri Kızılhisar (Serinhisar) yönüne giderek burada yerleşmiş, ikinci oğlu Tavas Kızılca Kasabası’nda kalmış, Bey ile üçüncü oğlu da Kızılcabölük Kasabasının temellerini atmışlar.

Kızılcabölük, önceleri dağınık bir yerleşim düzenine sahipmiş. Çobanlıkla geçinen halk, oba denilen 7-8 bölükte yaşarmış. Zamanla buralara hırsızlar dadanmış. Halkın dirlik ve düzenliği bozulmuş. Can ve mal güvenliği kalmamış. Bu durumdan rahatsız olan halk, zamanın Muğla valisi Cevher Paşa’ya şikayet etmişler. Cevher Paşa Kızılcabölük’te incelemelerde bulunmuş. Halkın şikayetlerinin giderilmesi için bir yerde toplanmasını istemiş. Günümüzde de kullanılan Kavak Camii’ni yaptırtmış. Dağınık olan halk zamanla bu camiinin etrafında toplanmaya başlamış ve bugünkü Kızılcabölük Kasabasının temelleri böylelikle atılmış.

Dokumanın merkezi olan Kızılcabölük Mahallesi’nde tamamı hayırsever tarafından yaptırılan Hanife ve Ahmet Paralı Yöresel El Sanatları Tekstil Müzesi’nde Troy filminde kullanılan tarihi giysiler, eski okul gereçleri, kütüphane, Yörük- çiftçi ve eski tekstil makinalarını aletleri görebilirsiniz. Ayrıca doğal dokumaların olduğu, organik boyaların kullanıldığı, desenlerin ahşap baskı, taş baskı olduğu peştamallar burada sergileniyor.

Kaynakça:Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir.

Paylaşım :