Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Kaleiçi Çarşısı

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Kaleiçi Çarşısı

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 35. durağı ise, Kaleiçi Çarşısı oldu.

Kaleiçi Çarşısı

Kaleiçi çarşısı bir zamanlar Denizli'nin kalbi iken son yıllarda AVM' lerin açılması ile eski cazibesini biraz yitirmiş durumda. Alışverişin kalbi olmanın yanında Denizli'nin kökleri de Kaleiçi çarşısında yatıyor.

Kaleiçi Çarşısı, Merkezefendi ilçesine bağlı Saraylar Mahallesi’nde yer almaktadır. Tarihi çarşı, 8 yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Orijinalinde Denizli Kalesi surlarından oluşan çarşı, yaklaşık 280×160 metre ölçülerinde bir alanı kaplamaktadır.

Kale ilgili kaynaklarda verilen tarihsel bilgi şöyledir. "Laodikya şehrinin sürekli harpler ve depremlerle yıkılması üzerine halk, Laodikya’nın bağ ve bahçelerinin bulunduğu, bugünkü Denizli’ye gelip yerleşmiştir. Türkler Laodikya adını kısaltarak “Ladik” şekline sokmuşlar, bu şehirde kurulan beyliğin ismini de “Ladik” olarak kullanmışlardır.

Ladik Beyliği’nin kuruluşundan önce Denizli, vali ve komutanlar tarafından idare ediliyordu. Bu vali ve komutanlar arasında, Ladik’te eser bırakmış olan sadece Seyfettin Karasungur’dur. 30 yıllık valilik ve komutanlığı sırasında Denizli Kalesi’ni, Akhan Kervansarayı’nı, birçok çeşme, camii, han ve hamamları yaptırmıştır."

Çarşının batı surlarının önü, geçtiğimiz yıllarda Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ile açılmıştır. Bugün surların yaklaşık 80 metrelik kısmı sağlam olarak görülebilmektedir. Görülebilen bu surların yükseklikleri yer yer 4-5 metredir. Surlar traverten taşlarla kireç harçlı olarak örülmüştür. Her iri taş sırasının arasına daha küçük boyutlu taşlar ve tuğla parçaları yerleştirilmiştir. Surlarda yer yer devşirme antik mimari parçalar da kullanılmıştır.

Ünlü gezgin Evliya Çelebi, Denizli’ye uğramış ve 300 yıl öncesinin Denizli’sini şöyle dile getirmiştir.

“şehrin çevresinde pek çok akarsular ve göller bulunduğu için bu isim verilmiştir. Yoksa denizden dört merhale uzaktadır. Kalesi düz yerde dörtgen şeklindedir. Hendeği yoktur, çevresi 470 adımdır, dört kapısı vardır. Kuzeyinde boyacılar, doğusunda semerciler, güneyinde Yeni Camii, batısında bağlar kapısı bulunur. Kalede elli kadar silahlı bekçi vardır ki dükkânları bekler. Asıl şehir kalenin dışında, 44 mahalle ve 3600 evden ibarettir. Büyüklü-küçüklü 57 camii ve mahalle mescidi, 7 çocuk mektebi, 6 hamamı, 17 tekkesi vardır.

Yüzlerce yıldan bu yana çarşı olarak kullanılan Kaleiçi, Denizli ticaretinin belleği durumundadır. Ahilik kültürünün halen yaşatıldığı Kaleiçi Çarşısı’nda çok sayıda dükkan bulunmaktadır. Bu dükkanlarda tekstil başta olmak üzere çeşitli ürünler satılmaktadır. Bununla birlikte, bakırcılık, alemcilik, yorgancılık gibi geleneksel el sanatları da burada yaşatılmaktadır.

Kaleiçi çarsısının daha işler hale gelmesi için yöneticilerin, Kaleiçi derneği ve ilgili makamların yapabileceği şeyler var. Örneğin,

Kaleiçi için araç park yerleri oluşturabilir ve alışveriş yapana otoparkı ücretsiz hale getirilebiliriz. Çocuklar için bir şeyler düşünelim. Yemek yerleri için bölümler oluşturalım. Tarihini ortaya çıkaracak kıyafetler, satış yerleri ve küçük hediyeler düşünelim. Kaleiçi tüm AVM'lerden daha canlı hale gelir. Meddah, tiyatro gösterileri, defileler, keloğlan-pepe gibi çocuk oyunları ile Denizli halkı Kaleiçi'ne çekilebilir. Kaleiçi hepimizin değeridir bunun ortaya çıkarılması gerekir.  Denizli'ye gelen tüm ziyaretçilerin mutlaka gezmesi önerilir.

 

Paylaşım :