Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Hacıkurtlar Köy Müzesi

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Hacıkurtlar Köy Müzesi

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 26. durağı ise, Hacıkurtlar Köy Müzesi oldu.

Hacıkurtlar Köy Müzesi
Bir köy okulu. Önce tamir ediliyor, boyanıyor, bakımdan geçiriliyor ve köyde kültür evi - müze haline dönüştürülüyor. Tüm köyler için örnek bir çalışma. Yıkılmak üzere bekleyen, çatısı akan, camları kırık okulları gördükçe Hacıkurtlar köyü Derneğini tebrik etmemek mümkün değil.
Hacikurtlar köyümüz Denizli'ye 90 km Acıpayam'a 30 km uzaklıkta. Ulaşımı biraz zor. Ama gitmeseniz de görmeseniz de o köy bizim köyümüzdür.
Hacikurtlar adı nereden geliyor diye biraz araştırınca köyle ilgili geniş bir bilginin olmadığını üzülerek gördüm.

Anlatılanlara göre;
Hacıkurtbey ve Hacivat bey olarak iki kardeş zamanında Damanlar diye köyün üst kısmına yerleşmiş ve biraz burada durduktan sonra yer toprak kaymaya başlayınca şu anki köyün olduğu kayalık zeminin sert olduğu bölgeye gelir ve Hacıkurtbey burada yerleşmeye karar verir kardeşi Hacıvatbey başka karşı dağdaki bölgeye gidip yerleşir ve bulunduğu yerleri kendi isimleri alır, Zamanla başka yerlerden de gelinip gidenler oldukça kız alıp vermişler ve köy çevrenin en eski ve en köklü köylerindendir. Muğla Fethiye tarafından ticaret için gelip giden beş kazalı yörüklerinden kız alıp verilmiş ve nüfus artmış su anki zamanla Akşar, Boğazdere, Kuzören , Eskiköy, Güney gibi köylere zamanla göç başlamış. Yıllar önce at arabası ile yolculuk yapıldığı zamanlar Çameli’nin anayolu köyün içinden geçerek Kalıngoz Çameli’ne geçilirmiş. Zaten Çameli’ne sınır bir köy. Köy gezildiğinde kültürü bozulmamış ender köylerden birisi olduğu hemen göze çarpıyor. 2000 yılından bu yana göç çok olunca şuan ki nüfus 258 dir. Yüksek ve ormanla iç içe olan köy 1180 rakımlıdır.

2010 yılında köyün gençleri köyün yok olmaması için göçü durdurabilmek için önce bir gençlik grubu sonrasında da bir Köy derneği oluşturmuşlar.
Bu denli eski, böyle bir değeri kaybedersek geriye dönüşü olmayacağı için köyün gençlerini kutlamak gerek.
1985 de nüfusu 446 iken günümüzde 250 civarına düşmüştür. Kırsal kalkınma ile ilgili acil önlemler alınmazsa köylerimiz boşalmaya devam edecektir.
Hacıkurtlar'a yolunuzu düşürün ve yeni kurulan köy müzesini gidip gezin, çok güzel anılarla döneceğinizden eminim.

 

Paylaşım :