Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Germiyanoğulları Hamamı

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Germiyanoğulları Hamamı

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 25. durağı ise, Germiyanoğulları Hamamı oldu.

Germiyanoğulları Hamamı

Denizli'nin Selçuklular dönemindeki ilk valisi Esedüddin Ayaz tarafından temeli atılan, ardından göreve gelen Vali Seyfettin Karasungur tarafından 1246 yılında tamamlanarak hizmete açılan tarihi Germiyanoğulları Hamamı, halen hizmet veriyor.

Görüntünün olası içeriği: ev, gökyüzü ve açık hava

Türk hamamı mimarisi geleneğiyle yapılan Germiyanoğulları Hamamı'nın 50 yıldır işletmesini Çelik Ailesi yapıyor. 19'uncu yüzyıldaki depremde önemli bölümü yıkılan hamam, aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülk sahibi olduğu hamam, doğal yapısına uygun olarak restore ettirildi. Denizlili'lerin 769 yıldır tarihi hamamdan hizmet aldığını söyleyen işletmeci "Yıldırım Beyazıt'ı esir alan Timur, Anadolu'ya geldiğinde bu hamamda yıkandigini ve Ortaçağ'ın en büyük seyyahı İbn-i Batuta ile Evliya Çelebi de Germiyanoğulları Hamamı'nda yıkandıgi bilgilerini veroyor. Bu hamam, Denizli'de Türk tarihinin en önemli değerlerinden biridir. Göbektaşı, buhar odası, havuzlar, masaj odası, sauna ve dinlenme salonuyla hizmet vermeye devam ediyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Denizli halkı tarihine sahip çıkmalı, tarihi değerlerini bilmelidir. Binanın bir yarısı tekstil mağazası olarak kullanılmaktadır.

Denizli ilinin Merkez ilçesinde Bayram Yeri Meydanı’nda yer almaktadır. Selçuklular döneminde Denizli’nin ilk valisi ve ikinci valisi tarafından Denizliye yapılan birçok eserden bir tanesidir. Denizli’nin ilk valisi olan Esedüddin Ayaz ve ikinci valisi olan Seyfettin Karasungur birçok faaliyette yer almıştır. Karasungur döneminde 1246 yılında tamamlanmıştır.

Beylikler Dönemi Mimarisi

Mimarisi tamamlanırken duvarda taç tuğla, iç duvarlarda ise tuğla kullanılmıştır. Hamamda 14. yüzyıl Beylikler dönemi mimarisi kullanılmıştır. Kadın ve erkeklerin farklı kullanım alanları ile tam anlamıyla Türk geleneklerine uygun bir işleyiş tarzına sahiptir. Hamamın her iki bölümünde de ayrı ayrı üç bölümden oluşturulmuştur soğukluk, sıcaklık ve ılıklık. Şu an eski halinde görünse de 19. yüzyıldaki depremden sonra soğukluk kısmı yıkılmıştır ve restore edilerek birebir hali ile yenilenmiştir. Günümüzde de hala ilk gün ki yapısıyla hala işleyişini sürdürmektedir.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ev ve açık hava

Paylaşım :