Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Evliyazadeler Konağı

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Evliyazadeler Konağı

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın 33. durağı ise, Evliyazadeler Konağı oldu.

Evliyazadeler Konağı

Konak 2006 yılında restore edildi ve turizme açıldı. Buldan'a gelen misafirlerin uğrak yeri oldu.  Gelelim konağın hikayesine;

Bundan 200 yıl önce, ilçenin tam kalbinde, çarşının hemen üstündeki bu konakta tüccar bir aile olan Evliyazadeler yaşıyormuş. Ailenin İzmir'e göçüyle birlikte bu görkemli konak da yalnız başına kalmış. Evliyazadeler Merhum Başbakan Adnan Menderes'in eşi Berrin Menderes'in ailesi. Berrin Menderes bu evde doğmuş. Menderes Denizli'nin damadı bilmeyenler için söyleyeyim.

Zamanın yıpratıcı etkisi konağı olumsuz yönde etkilerken konak bir süre sonra kullanılamaz hale gelmiş. Konağın bu makûs kaderi, 2005 yılında İlçe Kaymakamı Bilal Çelik'in girişimleri sonucunda değişmiş ve tarihi konak Kaymakamlık tarafından satın alınarak baştan aşağı yenilenmiş. Proje Buldanlı mimar Kemal Mutlu tarafından hazırlanmış.

Bugün Buldan'ın önemli simgelerinden biri olan Evliyazadeler Konağı, iki kattan ve bir avlulu bahçeden meydana geliyor. Daracık bir sokak içinde, bitişiğinde yine bir tarihi evle birlikte misafirlerini selamlayan konağa girer girmez kendinizi Buldan dokuması ürünlerinin içinde buluyorsunuz. Solunuzda ise tüm asaletiyle duran bir el tezgahı. Konağın alt katı yöresel ürünlerin satış mağazası olarak düzenlenmiş. Burada da tekstilden nar ekşisine dek her şeyi bulmanız mümkün. Konağı yaz aylarında ziyaret ederseniz, geniş omurgalı avludan geçip bahçede oturup dostlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Yılların yorgunluğuna ısrarla direnen ahşap merdivenlerden üst kata çıktığınızda ise iki ayrı oda (eskiler ev der) ve bir hayat karşılıyor sizi. Etnografik ögelerle döşenmiş odalarda ve hayatta oturmanın zevki bambaşka. Yörenin geleneksel yemeklerinden veya meşhur sütlü Buldan Simidi ve çayın eşsiz uyumuna kapılıp, özel çörek otlu kahvenin tadına mutlaka bakmalısınız.

Tarihe tanıklık eden bu görkemli konakta dostlarınızla içilen her yudum kahve, sizleri geçmişe doğru yolculuğa çıkarıyor. Denizli bölgesinin geleneksel mimarisini yansıtan evde 2 nesil önceki evinizi bulacağınızdan eminim.

Buldan Doğal hayatı koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın evle ilgili aşağıdaki bilgiyi verdi. "2001 -2005 yıllarında derneğimizin başvuru üzerine TÜBA(Türkiye Bilimler Akademisi) ile Kültür Bakanlığı’nın ortak projesi olan TÜKSEK(Türkiye Kültür Envanteri Projesi) için Buldan pilot bölge seçildi, 6 disiplinde(arkeoloji, etnoğrafya, sözlü tarih, etnobotanik, kentsel ve kırsal mimari)gerçekleşti. Geçen haftalarda kaybettiğimiz Prof. Dr. Afife Batur yönetiminde gerçekleşen kentsel mimari envanter çalışması sonucu 158 adet eski Buldan evi koruma altına alındı. Model olması amacıyla Erensoy ailesine ait konakların bir bölümü kaymakamlığa aldırıldı. Restorasyonu gerçekleşti. Yaklaşık 15 adet eski konağın restorasyonu tamamlanmış veya tamamlanmak üzeredir.

Buldan evlerinin turizme kazandırılmasında emeği gecen herkese teşekkür ediyoruz.

 

Paylaşım :