Denizli Ayna Haber Logo
Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Çardak Kervansarayı

Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir: Çardak Kervansarayı

Pamukkale Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Doç. Dr. Devrim Alkaya Facebook’ta kurduğu “Denizli Muhteşem Bir Tarihe Sahiptir” sayfası ile Denizli’nin tarihini vatandaşlarla buluşturuyor. Alkaya’nın on dördüncü durağı ise, Denizli-Ankara karayolunda bulunan Çardak Kervansarayı oldu.

Denizli’nin tarihi ile ilgili bilgiler güncellenmekte. Bulunan kalıntılar, tarihi bulgular Denizli’nin sanıldığından daha eski yerleşim yerlerinden biri olabileceğini ispatlar nitelikte. Ayna Haber olarak, Denizli’de tarihi değer olan ve Denizli-Ankara karayolunda bulunan Çardak Kervansarayı’nı işledik.

ÇARDAK’IN HİKAYESİ

İlçe merkezimiz 1105 yılında Maymun dağı eteğinde Körin adıyla anılan mevkide Türkmen aşireti olarak kurulmuş; daha sonra şimdiki yerleşim yerine taşınmış.

Çardak, Selçuklular zamanında bir uç kalesi olarak, Selçuklular'ın savunma merkezi olmuş. İdari bölümün yeniden düzenlediği Cumhuriyet döneminde küçük bir köy olan Çardak sırası ile önce Dinar'a, Honaz'a ve daha sonra da Bozkurt Bucağı'na bağlı kalmış. 1 Nisan 1958 yılında köy iken aynı tarihte İlçe olarak Denizli İline bağlanmış.

ÇARDAK KERVANSARAYI

Halk arasında Hanâbâd adıyla da anılır. Denizli-Eğridir kervan yolu üzerindedir. Akhan kervansarayından 55 km uzakta.

Kervansarayın portalı üzerindeki yedi satır kitabesine göre; Alaeddin Keykubat zamanında, onun azatlı kölesi ve emirlerinden Esededdin Ayaz bin Abdullah el Şahabi tarafından yaptırılmış. 1230 (H. 627) yılı Ramazan ayında bitirilmiş ve kitabesine göre; “Ribat” olarak yapılmış. Doğu-batı doğrultusunda inşa edilen han, oldukça geniş kare avlusu ve altı bölümlü, beş sahından oluşan holü ile sultan hanlarının sadeleşmiş bir benzerini oluşturmakta.

Kapalı mekan doğu-batı ekseninde dikdörtgen planlı. Derinlemesine dört sıra halinde ve her bir sırada beşer paye kullanılması ile beş sahın oluşturulmuş. Han Dinar ilçesine bağlı olduğu dönemlerde “Hanabat” ismiyle anılmakta ve Kurtuluş Savaşı sırasında da zahire ambarı olarak kullanıldığını kaynaklardan öğreniyoruz.

KAYNAK: DENİZLİ MUHTEŞEM BİR TARİHE SAHİPTİR.

 

 

 

 

Paylaşım :