Denizli Ayna Haber Logo
Akıl almaz dolandırıcılık! Denizli’de var....

Akıl almaz dolandırıcılık! Denizli’de var....

Denizli’nin de aralarında bulunduğu İstanbul merkezli 13 ilde, kredi ihtiyaçlarını karşılama vaadiyle 900’den fazla emekliyi dolandıran 85 şüpheliden 43'ü yakalandı. Şüphelilerin bu yolla 5 milyon TL’lik vurgun yaptığı öğrenildi.

İstanbul polisi, bir şebekenin çeşitli nedenlerle bankalardan kredi çekemeyen çok sayıda emekliyi, komisyon karşılığında ihtiyaçlarını karşılama vaadiyle dolandırdığı üzerine harekete geçti. Yaptıkları teknik takip ve incelemenin ardından, soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 85 şüphelinin yakalanması için İstanbul, Denizli, Muğla, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Edirne, Adıyaman, Balıkesir, Konya, Zonguldak, Kırklareli ve Kocaeli’de eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Örgütlü suç kapsamında tefecilik, nitelikli dolandırıcılık ve bankacılık kanuna muhalefet suçlarından işlem gören şebeke üyelerinin, 900’den fazla emekliyi benzer yöntemle dolandırdığı ve aylık 5 milyon lira haksız kazanç elde ettiği tespit edildi.

Şüphelilerin emeklilere kredi kullandırmak amacıyla sosyal medya ve gazetelere Emeklilere Kredi, Kredim Kolay başlıkları altında ilan verdikleri belirlendi. İlanlardaki iletişim numaralarını arayan vatandaşların kredi ihtiyaçlarına ticari faaliyet görünümünde karşılama vaadi ile hileli davranış sergileyerek İstanbul'a gelmelerini sağladıkları belirlendi.

Otogarlara gelen vatandaşları servis ve özel araçlarla alan şüpheliler, ofislerine yakın pastane, kafe tarzı yerlerde ikramlarda bulunarak güven sağladıktan sonra ofislerine götürdükleri öğrenildi.

Operasyonlarda gözaltı kararı verilen 85 şüpheliden 43'ü yakalandı. Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Paylaşım :